Para Çekme Limiti ATM de Nedir

Para Çekme Limiti ATM de Nedir – Bankacılığın tarihi insanlık kadar eskidir. İlk bankacılık faaliyetleri M.Ö. 3500 yıllarına dayanmaktadır. Banka ismi de İtalyanca banco kökünden gelmekte olup, Yahudilerin pazarlarda kurdukları masalara verilen isimdir. Yahudiler bilinen ilk bankerlik faaliyetlerini yerine getirenlerdendir.

Bankacılık faaliyetleri paranın kullanımının yaygınlaşması daha sonrasında uluslararası ticaretin artması neticesinde yoğunlaşarak artmıştır. Bankacılık faaliyetleri temel anlamda banka denilen binalarda yapılmaktadır. Müşteriler buradaki çalışanlar yardımıyla işlerini halletmektedirler.

Teknolojinin hızlı gelişimi bankacılık faaliyetlerinin de çeşitlenmesini sağlamıştır. Eskiden binalara sıkışan bankacılık faaliyetleri günümüzde ATM’ler vasıtası ile, cep telefonu uygulamaları ile internet bankacılığı araçları ve telefon bankacılığı hizmetleri ile de yapılmaktadır.

ATM’Ler Ve Bankacılık İşlemleri

ATM‘ler duvara ya da sabit bir yapıya iliştirilmiş para çekme cihazlarıdır. ATM ‘ler sayesinde müşteriler herhangi bir zamanda para çekebilmektedir. ATM’lerin sağladığı bu kolaylık neticesinde birçok noktada ATM bulabilmek imkan dahilinde olmuştur. ATM makineleri sadece para çekme işlemlerinin yapılmasını sağlamamaktadır. ATM cihazları sayesinde birçok iş ve işlem yapılabilmektedir. Mesela para yatırmak, fatura yatırmak, havale yapmak, EFT yapmak bunlardan bir kaçıdır. Aslında günümüzde bankalarda yapılabilen birçok işlem ATMler vasıtası ile yapılabilmektedir.

ATM Makineleri Ve Para Çekme Limitleri

Bankalar her bir müşteri için günlük ATM’den çekilebilecek para çekme limitleri belirlemiştir. Aslında bu limit farklı müşteri toplulukları için farklılaşmaktadır. Bu limitler değişmekle birlikte normal müşteriler için konulmuş limitler değişmemekte, bankalar belirlenen limitten fazla para çekmek isteyen müşterilerden komisyon adı altında kesinti yapmak yoluna gidebilmektedirler.

Her bankanın para çekme limiti farklı olmakla birlikte bankaları koydukları günlük para çekme limitlerine göre sınıflandırmak mümkündür. Ziraat Bankası, İş Bankası, Finansbank, Akbank ve Kuveyttürk müşterileri için ATM’den günlük para çekme limitini 1500 TL olarak belirlemişlerdir. Garanti bankasının para çekme limiti de günlük olarak 2000 TL’dir. Halkbankası ise ATM günlük para çekme limitini 1000 TL olarak belirlemiştir. Yapı kredi bankasından para çekmek isteyen müşteriler 2000 TL günlük para limiti ile para çekebilmektedirler.

Yukarıda bahsedilen rakamlar nihai rakamlar değildir. Bankalar müşterilerin farklı ihtiyaçlarına ve gelir durumlarına göre farklı para çekme limitleri belirlemektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir