ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ İLE İLGİLİ BAŞVURU VE KOŞULLARI

ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ İLE İLGİLİ BAŞVURU VE KOŞULLARI –Hayvancılık kredileri; kümes  hayvancılığı, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı, arıcılıkla uğraşan veya  bu büyükbaş üretimlerini ve hayvancılığını yapmak isteyen işletme ya da kişilere bankalar tarafından sunulan kredilerdir. Hayvancılık kredisi başlı başına devlet tarafından verilen yani devlet destekli kredilerdir. Bu krediler genel kapsamlı olarak devlet bankaları tarafından veya yerleşim merkezine bağlı olarak Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile hayvancılık sektörü üreticisine sunulur. Özellikle sıfır faizli ve uzun vade geri ödemeli olanağı ile hayvancılık kredisi gerçek bir geçim olanağı sunar.

ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ SEÇENEKLERI

Ziraat bankası hayvancılık kredilerinin birden fazla başlığı bulunur. Bu başlıklar;

Büyükbaş süt hayvancılığı kredileri,

Damızlık düve yetiştiriciliği için verilen krediler,

Damızlık süt hayvancılığı kredileri,

Büyükbaş besicilik kredisi,

Küçükbaş süt hayvancılığı kredileri,

Arıcılık için verilen kredi,

Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği,

Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredileri,

Safkan at yetiştiriciliği kredileridir.

 

BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI IÇIN KREDİ

10 büyükbaş ve bu sayının üzerinde büyükbaş hayvan yetiştirmek isteyen veya yapan ziraatçılara verilen Ziraat Bankası kredilerdir. Aynı zamanda hali hazırda bulunan  işletmelerin üretim ve yetiştirme kapasitesini arttırmak için de verilebilir.

DAMIZLIK KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİ IÇIN KREDİ

Damızlık yumurta tavuğu,damızlık etlik piliç yetiştiriciliği için minimum 10 bin adet, damızlık hindi yetiştiriciliği için 5 bin adet,damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise bu sayı bin adet olarak belirlenirken, ördek yetiştirilmesinde ise bin adet, damızlık deve kuşu yetiştiriciliği noktasında yüz adet ve üzerinde üretim yapmayı hedefleyen veya yapıyor olan işletmelere damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredileri verilmektedir.

DAMIZLIK SÜT SIĞIRCILIĞI KREDİSİ

10 baş manda veya 10 baş sığır yetiştiren veya yetiştirmek isteyen kişilere sunulan kredi türüdür. Genel olarak  Holstein siyah alaca, manda, Brown Swiss,Holstein kırmızı alaca, Jersey ve Simental  ırkı hayvan yetiştiriciliği adına verilen kredilerdir.

DAMIZLIK DÜVE KREDİLERİ

Gerekli işletmelere damızlık hayvan tedariğini sağlamak amacıyla veya elli baş damızlık hayvanın üzerindeki sayıya ulaşmak için sunulan kredi başlığıdır. Genellikle süt sığırcılığı yapan işletmeleri kapsamaktadır.

KÜÇÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI KREDİLERİ

Eğer süt için koyun yetiştiriciliği tercih edilirse sınır en az elli baş hayvan olarak belirlenirken; Kilis,Ankara ve Kıl Keçisi, Saanen,Damascus yetiştiriciliğinde sınır yirmi beş baş ile üretim yapmak isteyen yani kapasitesini artırmak isteyen veya bu kapasitede üretim yapanlara, bunların dışında yeni işletme açacaklara küçükbaş süt hayvancılığı kredisi verilir.

BÜYÜKBAŞ BESİCİLİK IÇIN VERILEN KREDİLER

Büyükbaş besicilik yapanların ya da yeni işletme açacak olanların 10 baş ve üzerine çıkarılması için verilen kredilerdir.

DAMIZLIK ETÇİ SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ KREDİSİ

Limuzin,angus, şarole ,hereford cinsinde olan hayvanların sayı olarak 10 ve üzerine çıkması adına yeni işletme açmayı düşünenlere ve var olan işletmelere verilen kredilerdir.

KÜÇÜKBAŞ BESİCİLİK KREDİLERİ

Küçükbaş hayvancılık başlığı ile bir besi işletmesi kurmak isteyen,  veya hali hazırda bulunan besicilik işletme kapasitesini yüz baş ve sayıca üzerine yükseltmek isteyenlere küçükbaş hayvancılık besicilik kredisi sunulur.

 

DAMIZLIK KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİ IÇIN KREDİ

Damızlık yumurta tavuğu,damızlık etlik piliç yetiştiriciliği için minimum 10 bin adet, damızlık hindi yetiştiriciliği için 5 bin adet,damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise bu sayı bin adet olarak belirlenirken, ördek yetiştirilmesinde ise bin adet, damızlık deve kuşu yetiştiriciliği noktasında yüz adet ve üzerinde üretim yapmayı hedefleyen veya yapıyor olan işletmelere damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredileri verilmektedir. Eğer kredi çekemiyorsanız büyük ihtimal KKB raporunuz yani kredi notunuz düşüktür. Kredi notu yükseltme işlemleri için buraya tıklayınız.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ KREDİLERİNIN KAPSADIĞI UNSURLAR

Bu krediler;
Hayvan alımını,
Süt sağım ünitesi alımını,
Yem hazırlama ünitesi alımını,
Balya makinesi, silaj makinesi,çayır biçme makinesi alımını ve tedariğini,
Barınak yapımını ve tadilatını
Süt soğutma tankı alımını
Gübre  ile alakalı altyapı ve alet-ekipman alımını
Kurulu hali hazırda bulunan işletmelerin münferit alet-ekipman alımları (pulluk,traktör, mibzer, vb. alet-araçlar ve makineler başta olmak üzere)
Güneş enerjisi kullanıldığı takdirde beş yüz baş, biyo kütle kullanımında ise en az sekiz yüz baş kapasitede faaliyet göstermek şartıyla, işletmenin kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji sağlamak adına gerekli olan tesis ve alet ekipman alımı ve tedariği
Diğer yatırım giderlerinin yeterli miktarda finansmanı sağlar.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi alan işletmelere ise;Bir yıllık yani ilk yılı kapsayan yem bitkisi üretim giderleri ve diğer işletme giderleri sunulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir