Ziraat Bankası IBAN Numarası Öğrenme

Ziraat Bankası IBAN Numarası Öğrenme – Bankalar, pek çok kişinin hayatını kolaylaştıran ve para transferi gibi işinize yarayacak pek çok işlemi gerçekleştirebileceğiniz yerlerdir. Her bankanın kendine özel kartları ve numaraları bulunmaktadır. Bu numaralardan biriside IBAN numaralarıdır. Ancak bu numaralar kartların üzerinde yer almamaktadır. Kredi ve banka kartlarının üzerinde isim ve soyisim, son kullanma tarihi ve kart numarası gibi bilgiler yer almaktadır. IBAN numarası, 2005 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Bu yazı hazırlanırken kredi7.net sitesinde yer alan ziraat bankası hesap no öğrenme yazısından kaynak alınmıştır.

33 Avrupa ülkesinde kullanılmakta olan bu numaralar, 34 hanelidir. Ancak Türkiye’de 26 haneli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu numaralar, işlemlerinizi daha hızlı ve güvenli yapmanızı sağlayacaktır. Bu numara gecikme ve ek ücret alımı gibi sorunlardan da sizi kurtaracaktır. IBAN numaraları sayesinde bankaların çoğu en kaliteli ve en güvenli hizmeti vermektedir. Bu bankalardan biriside Ziraat Bankası’dır. Pek çok kişinin tercih ettiği ve kartlarını kullandığı bu banka, müşterilerinin memnuniyetini kazanmıştır. IBAN, yani Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak bilinen bu numaralar sayesinde yapmak istediğiniz işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Havale ve EFT gibi işlemlerde daha önceden isim, soyisim ve adres gibi detaylı bilgiler gerekirken, günümüzde bu numaralar sayesinde bu bilgilere gerek kalmamıştır. IBAN numaralarının ilk iki hanesi ülke kodunu belirtmektedir.

Türkiye için kullanılan bu kod TR olarak ifade edilmektedir. Bu iki haneden sonraki iki hanede ise kontrol rakamları yer almaktadır. IBAN numaraları her banka hesabı için farklıdır ve yalnızca bir hesap için kullanılabilir. Yani sizdeki IBAN numarasının bir başkasıyla aynı olması mümkün değildir. Böyle bir farklılığın olması bu numarayı kullanması gerekecek pek çok kişi için avantaj olmuştur. Bu numaraları yalnızca bankanızdan ve bankanızın internet sitelerinden öğrenebileceğinizi unutmamanız gerektiği gibi artık yurtdışına da para transferi yaptığınızı unutmamanız gerekir. IBAN numaraları ile hem yurtiçi hem de yurtdışı para transferini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası için IBAN numaranızı öğrenmek istiyorsanız bu bankanın internet sitesine girmeniz yeteri olacaktır. Girmiş olduğunuz sitede IBAN numarası sorgulama ya da hesaplama bölümünü seçmeniz gerekecektir. Bu numarayı öğrenebilmek için şube ismini ya da kodunu, müşteri ve ek numarayı bilmelisiniz. Eğer şube koduyla sorgulama yapacaksanız, açmış olduğunuz sayfada şube koduna göre sırala seçeneğini seçmelisiniz. Ardından şube kodunu ya da ismini girerek müşteri kodunun tamamlanması gereken kısma geçmelisiniz. Müşteri numarası 8 haneli olmaktadır. Hesap numaranızda belirlenmiş olan ilk dört haneden sonraki, son dört haneden önceki ortada yer alan 8 haneli numarayı girmelisiniz. Ek numaranın olduğu kısma ise 5001 ya da 5002 yazmalısınız. Girmiş olduğunuz bilgiler sonucunda IBAN numaranız sayfada görüntülenecektir. Bu numarayı biliyor olmanız size her zaman kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanında zamanda da tasarruf yaptıracaktır. Çünkü bu numara sayesinde saatlerce süren işlemlerinizi dakikalarda gerçekleştirebilirsiniz. Eğer IBAN numaranızı öğrenmek için internetten bakamıyorsanız ve acil bir işlem gerçekleştirmeniz gerekiyorsa bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

IBAN Kodu Doğrulama Sayfaları Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Her hesap için farklı rakamlardan oluşan bu numaralar, sizlerin daha hızlı işlemler yapabilmesi için olanak sağlarken aynı zamanda sizlere kaliteli zaman geçirme imkânı da sunmaktadır. Ancak bu numaraların herkes tarafından bilinmesi uygun değildir. Çünkü aksi takdirde sizin adınıza sizi zarar uğratacak işlemler gerçekleştirilebilir. Bunun gibi tanımadığınız kişilerde bunun gibi girişimlerde bulunabilir. Sizden para göndermenizi isteyen tanımadığınız, ancak iyi niyetli olduğunu düşündüğünüz kişilere yardım etmek isteyebilirsiniz. Fakat herkes sizin düşündüğünüz gibi iyi niyetli düşünmemektedir. Bu da sizin büyük miktarlarda paralarınızdan kayıplar vermenize sebep olabilir. Bu ve bunun gibi zararları önlemek ve en aza indirmek için farklı sayfalar bulunmaktadır. Ancak her sayfa sizin düşündüğünüz kadar güvenilir değildir. Bazı sayfalar sizlere kolaylık sağlarken, bazı sayfalar kendilerini düşünerek dolandırıcılık yapmaktadır. Bu yüzden kontrol edeceğiniz sitenin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Eğer böyle bir sayfa arıyorsanız bu sayfalardan biriside Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfalarıdır. Bu sayfalara IBAN numaralarını girerek doğrulayabilirsiniz. Bu sayfalar sizlere bu numaraların hangi bankalara ve hangi kullanıcılara ait olduğu göstermekte yardımcı olacaktır. Sizde bu sayede verilen numaraların sahiplerinin kim olduğunu anlayabilirsiniz. Böylelikle sizden para isteyen fakat sahte kimlik ile dolaşan kişilerin sizleri uğratacağı zararlardan kurtulmuş olursunuz.

Kaynak:https://www.kredi7.net/bir-cok-yontemle-ziraat-bankasi-nesap-no-ogrenme/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir