Mortgage Ev Kredisi 2017

Ülkemiz genelinde ilk olarak 2007 yılında bankalar tarafından kullandırılmaya başlanan Mortgage, düşük faiz oranları ve uzun ödeme vadeleri ile bilinen konut kredisidir. Ülkemiz genelinde kullandırılan konut kredileri ile aynı mantık üzerine çalışan Mortgage, dünya genelinde birçok ülkede kullanılmaktadır. Ülkemizde ise henüz konut kredisi olarak bilinen ve ancak 120 ay geri ödemeli olarak kullandırılan kredilerin aksine Mortgage 30 yıla kadar geri ödeme vadesi ile çalışmaktadır.

Konut kredilerinin geri ödenmesi sırasında 2 ay ödemediniz takdirde aynı yıl içerisinde krediyi ödeyerek herhangi olumsuz bir durum ile karşılaşmaktan kurtuluyorsunuz. Ama Mortgage sisteminde ise 2 ay ödemediğiniz takdirde banka o ana kadar ödediğiniz tüm taksitler ve peşinat ile birlikte paranızı sizlere geri iade edip evi satışa çıkarma hakkına sahip olmaktadır. Bu sebeple Mortgage kredisi kullanacak olan kişilerin bu detayı düşünmesi son derece önemlidir. Çünkü hem konut kredisinde hem de Mortgage kredisinde evin ipotekli olarak bankanın üzerine yapılması gibi bir durum söz konusudur.

Sizler iki kredi seçeneğinde de son taksiti ödeyene kadar krediyi kullanmanız gerekmektedir. Mortgage kredisini kullanmak isterseniz evin gerçek değerinin %25’i kadarını bankaya peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Konut kredisinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Ama konut kredilerinde ise evin ancak %75’e kadar kredi kullandırılması söz konusudur. Böyle bir durumu kabul edecek olan kişi ise, banka kredisinin haricindeki miktarı nakit olarak bulması gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir